Porady


Szybki rozwój chemii spowodował wprowadzenie do przemysłu włókienniczego różnych włókien sztucznych oraz syntetycznych. Z włókien tych zaczęto wyrabiać tkaniny oraz łączyć je z włóknami pochodzenia naturalnego. Zarówno tkaniny z włókna jednorodnego, jak i tkaniny z włókien mieszanych wymagają odpowiednich sposobów konserwacji. Aby przyjść z pomocą użytkownikom odzieży, postanowiono w sposób jednoznaczny określić sposób konserwacji za pomocą odpowiednich symboli, które stosowane są na całym świecie.

To taka, którą stosujemy na co dzień np. bielizny w celu przedłużenia okresu jej użytkowania. Podstawowymi zabiegami związanymi z konserwacją odzieży są przede wszystkim odplamianie, pranie i czyszczenie chemiczne.

Odplamianie

Przystępując do odplamiania tkaniny, należy uprzednio ustalić rodzaj substancji, z jakiej powstała plama, oraz z jakiego surowca tkanina jest wykonana. Pozwoli to zastosować takie środki, które usuną plamę, a nie zniszczą tkaniny.

Po zakończeniu każdej kolejnej pory roku konserwuje się odzież, której nie będzie się w najbliższym czasie używać. Odzież, która nadaje się do prania pierze się i prasuje. Inne rzeczy czyści się chemicznie, trzepie, przyszywa np. guziki. Odzież powinno się przechowywać w suchych pomieszczeniach. Taką odzież należy co pewien czas przeglądać i wietrzyć.


Kliknij, aby zobaczyć -> Znaczenie symboli